Амангелді Гүлжайна

Қызылорда облысы, Қармақшы ауданы №250 мектеп-лицейі жанынан ашылған «Балапан» шағын орталығындағы іс-тәжірибе жинақтаушы

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды жолда жүру ережесімен таныстыру .

2. Жол қауіпсіздігін есте сақтауға, білуге жол ережесінің
белгілерімен таныстыру
3.Оқушыларды көшеде дұрыс жүріп, жол ережесін сақтауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Бағдаршам, жол белгілері салынған суреттер, интерактивті тақта, ережесіне арналған кітаптар.


Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
Кіріспе: «Жол травматизмінің алдын алу» атты тәрбие сағатын бастағалы отырмыз.
Жол заңы дұрыс жүріп, абай  болуды  талап етеді. Жол тәртібін  бұзба, ол  қатер  тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса солай жүріп, доп  қуалайтыны, шаңғы  тебетіні, жүріп  бара жатқан машинаға  жабысатыны ,қалтарыстан жолға  шығып  келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін бұзғандықтан  кейбіреулер машина  дөңгелегіне ілініп қаза тауып, кейбіреулері  жарақат алады. Ал кейбіреулері өмірлік  мүгедек болып қалады. Сондықтан әрбір оқушы мектепте оқылатын «Жолда жүру ережесі» тақырыбындағы сабақты мұқият тыңдап, әр сабақтан қорытынды жасап отыруға міндетті. Үлгілі, тәртіпті оқушы көшеде, жолда  жүру ережесін, заңын бұзба
Сонымен қандай бала жол ережесін бұзбайды?
Балалар: Үлгілі, тәртіпті бала.
Мұғалім: Ал енді  «Жолда жүру ережесін сақтаймыз!» атты тәрбие сағатымызды  ашық деп  жариялаймын.
ІІ. Негізгі бөлім:
Тақтадағы жұмбақтарды шешу:
Жұмбақтар
Ала таяқ ұстаған,                                                  
Көше бойлап аяңдайды,
Жол тәртібін нұсқаған.                                                  
Адам тасып аялайды.
Өміріңді  күзеткен, (Автобус)
Ысқырықпен түзеткен. (Милиционер)
3. Көліктің  қаншасын үстінен өткізген,
Іргеден басталып, алысқа жеткізген. (Жол)
4. Жоқ өзінде бас та, ауызда  да, құлақ та,
Бақырайған  үш көзі  бар бірақ та. (Бағдаршам)
5. Арқаным бар тым ұзын,
Ала-алмайсың бір үзім.
Табыңдаршы, балалар,
Бұл жұмбақтың шешуін. (Жол)
6. Өзі сөйлей білмейді,
Бірақ «Тоқта, жүр!» дейді.
«Бағдаршам»
Мұғалім: Бағдаршам  өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз. Оның сырын  біліп, тіліп алу  баршамызға  керек.
Неге?
Біздің қаламызда, сол сияқты  біздің  еліміздің  қала, ауылдарына  бәріне  ортақ көше  қатынас ережесі енгізілген. Бұл  ережені оқушылар да, үлкендер де, яғни  барлық  жүргізушілер, көлік  жүргізетін  жүргізушілер де  бұлжытпай  орындауы керек.
2. Балалар, сендер көшеде жүру ережесін  білесіңдер ме екен, көрейік. Мынадай сұрақтарға  жауап беріңдерші.
3. Жиек жол деген не? Адамдар  жаяу  жүретін көше жиегіндегі тар жол.
4. Жаяу адамға қай жермен  жүруге болмайды? Көлік жүретін  көшенің  ортасымен  жүруге  рұқсат етілмейді.
Тақтада
Қызыл — Тоқта !
Сары  — Сақтан !
Жасыл — Жол ашық!
Құндызай:  Қызыл көзін ашқанда,
Сынық сүйем  баспа  алға!
Диана: Сары  көзін ашқанда,
Қарап қалма  аспанға!
Сұлупан: Жасыл көзін ашқанда,
Өте  бергін, жасқанба!
Оқушылар  бағдаршам сигналдарын қолдарына  ұстап, кезегі келгенде көрсетіп  тұрады.
Ән: Бағдаршам
Көшеде біз сақ болайық,
Қаймықпасын ата — ана.
Жолда сен бол  лайық,
Жас ұлан деген  атқа
Қ- сы:
Әрқашан күн  сөнбесін,
Аспаннан бұлт  төнбесін.
Қасымда болсын анам,
Болайын мен де аман!
2. Жолда жүру әліппесін
Білген жөн бес саусақтай.
Сонда ғана жүре  аласың,
Сен өзіңді сау сақтап
Сахналық көрініс: «Маймақ аюдың достары»
Инспектор:
Медбике апамыз бәрімізді емдейді,
Ауырса адамды, аңды да  емдейді.
Отырған мынау Медбике апаға
Айтыңдаршы, кане кімдер келмейді?
(Осы кезде басын ақ  шүберекпен таңған, сыртынан қан шып — шып шыққан аю өкіріп келе жатады)
Инспектор:
Апа, қараңыз мына  сұмдықты,
Маймақты кім  қыңжылтты?
Медбике:
Маймағым, не  болған өзіңе,
Көкпеңбек ісінген бас — көзіңде?
Аю:
Айтайын мен жасырмай  шынымды — ай,
Сақтап қал, апа  жанымды шыбындай.
Жармасып бал тасыр машина үстіне
Домалап түсіп шыңғырдым құлындай.
Медбике:
Бір асар тәтті бал үшін,
Тәртіпті  бұздың қарынның қамы  үшін.
Міне, енді  еңіреп тұрғаның ұят — ақ,
Тәртіп керек, біліп ал, жан үшін !
Аю.
Медбике апа, инспектор жолдас, енді тәртіпті  бұзбаймын. Кешіріңіздер мені!
Мұғалім: — Бағдаршам жоқ  көшелерден  қалай  өтеміз?
Егер өтетін  жерде  бағдаршам  болмаса  көшеден  өте бере  әуелі  сол жаққа қараймыз. Көшенің орта  тұсына жеткенде, оң жағымызға көз  саламыз. Егер ол  жақтан  машина  келе  жатса, өтіп  кеткенше , сол орында күте  тұрамыз. Ендеше, мына жолдармен бағдаршамсыз, бағдаршам барда қалай жүретінімізді көрейік.
Оқушы қалай өтетінін көр сетеді.
Инспектор Рақымжан:
Көреген, дәу қырағы.
Көшемізде тұрады.
Оның аты – бағдаршам,
Жол сілтейді әрқашан.
Ол бергенде команда,
Бағынамыз әмәнда.
Бағдаршам Қалдымұрат:
Тұрамын көшенің қиылысын тұрақтап,
Қашпаймын  мүдіріп, ешқандай сұрақтан.
Белгісі жолдардың төрт  топтан тұрады,
Жарқырап көрінер түнде де жырақтан.
Бағдаршам Дәурен:
Ашса кезек үш көзін,
Айтты деп ұқ үш сөзін.
«Тоқта, сақтан, жол ашық!»
Жүрме жолға таласып.
Диана:
Төрт топтан құралған,
Белгілер туыстай.
Жол сілтеп тұрады.
У-шусыз ұрыспай.
Сақтандыру, ескерту белгісі Манар:
Қып — қызыл  үшбұрыш,
Қауіптен сақ бол деп сәт — сапар  жолдаған.
Аман — сау жүреді  жаяу да, көлік те,
Мен берген белгіні  сақтаған, қолдаған
Тыйым салу  белгісі Қасымхан:
Қызылмен боялған, шеңбермін аумақты,
Тыйымшыл белгімін, қаталмын  салмақты.
Мен тұрған жерлерде  хақың жоқ жүруге,
Қауіп  бар, бағдарла  көз салып  жан — жақты.
Міндеттеу белгісі Томирис:
Белгімін  көрсетер  жылдамдық бағытты,
Міндетті  бұрылыс, әйтпесе  қауіпті.
Барлығын анықтап тұрамын жолыңда,
Абай бол, шартыңды міндетті  орында!
Ңұсқау белгісі Ислам:
Баратын жеріңнің бағытын, тұрағын,
Үн — түнсіз жол  сілтеп, жол  нұсқап  тұрамын.
Күндіз де, түнде  де от болып жанады,
Көк  түске боялған төрт бұрыш шырағым.
Мұғалім: Балалар, біз әр белгінің не мақсатта қолданылатынын білдік.
Қорытындылау:
Мұғалім: Балалар, бүгінгі сабақты қорыта келе «Жас дәуірдің балалары» әнін айтайық. Деніміз сау, еліміз тыныш, жол тәртібін сақтап, аман – есен жүрелік. Қорыта келе:
Ирек – ирек көшелер,
Көше деген мың ирек.
Қиындыққа әйтсе де,
Үйренесің біртіндеп.
Барар жерге асықпа,
Бәйге алмайсың бұрын кеп.
Бағдаршам
Сабақтың тақырыбы: «Бағдаршам»
Сабақтың мақсаты: Балаларды жолда жүру ережесіне сәйкес бағдаршамның атқаратын қызметімен таныстыру.
Балаларды жолда жүру ережесін мұқият cақтауға, жауапкершілік сезімдерін дамыту.
Баланы зейінді, епті болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс - тәсілі: Әңгімелеу, түсіндіру, ойын сұрақ - жауап.
Сабақтың көрнекілігі: бағдаршам, жол белгілері, жол қауіпсіздігі туралы суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Психологиялық сәт.
Қуан шаттан,
Қуан шаттан,
Қуанатын күн бүгін.
Қайырлы таң,
Қайырлы күн,
Күліп шықты, күн бүгін.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау. Мұғалім: балалар, өткен сабағымызда қандай тақырыпты өттік.
Оқушылар: компьютер әлемінде.
Балаларға жаттаған өлеңін айтқызып, қайталату.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Мұғалім: жұмбақ жасыру
Жасыл көзі «жүр» дейді.
Қызыл көзі «тұр» дейді
Сары көзі «дайын бол» дейді.
Бұл не? оқушылар - «бағдаршам».
Мұғалім - дұрыс айтасыңдар, балалар. Бүгін айналамен таныстыру сабағында «Бағдаршам» әмірі атты тақырыпты өтеміз, яғни
жолда жаяу жүру ережесімен танысамыз.(балалардың назарын суретке аудару)
Мұғалім: - суретте не көріп тұрсыңдар?
Оқушылар - үш түсті дөңгелек бар.
Мұғалім - үш түсті кім атап береді? Оқушының жауабы
- Қызыл түс.
- Сары түс.
- Жасыл түс.
Мұғалім - өте дұрыс, бұл бағдаршам екен. Қазір мен бағдаршамның не үшін керек екенін айтып берейін. Сендер мұқият тыңдап алыңдар. (жол қиылысында тұрған бағдаршам бейнеленген суреттерді ілу) Бағдаршам бізге жол қиылыстарынан өтуге көмектеседі. Жаяу жүрушілерді жол апатынан сақтайды. Жолдан өтерде өте мұқият болу керек. Жолдан жүгіріп өтуге болмайды.
Бағдаршамның үш көзі - үш түрлі. Бағдаршам бар қиылыста адамдар өтетін ақ жолақтар болады. Бағдаршамның қызыл көзі жанғанда көліктер тоқтайды, ал адамдар жаяу жүрушілер ақ жолақтармен өтеді. - Ал, ортадағы сары көзі жанса, көліктер дайындалады. - Ал жасыл көзі жанса, жол ашылады, көліктер жүреді. Бағдаршамның үш көзі жаяу жүргіншілерге және көлік пен жүруге де өте қолайлы, адам өміріне орасан зор.
Олай болса, көшеден өткенде арнайы ақ жолақтардан өту керек. Жол қиылысында аса абай бол, көшелерде, жолдарда доп ойнауға, шанамен сырғанап ойнауға, болмайды.
Оқулықпен жұмыс: «Бағдаршам өлеңін»оқып беру, мағынасын түсіндіру.
ІV. Сергіту сәті.
Қызыл көзі жанғанда,
Сынық сүйем бас па алға,
Сары көзін ашқанда,
Қарап қалма аспанға,
Жасыл көзін ашқанда,
Өте бергін жасқан ба?
V. Жаңа сабақты бекіту.
- Олай болса балалар «бағдаршам» ойынын ойнаймыз.
- Мақсаты: Балалардың есте сақтау қабілетін дамыту.
- Шарты: Балалар қызыл түсті дөңгелекті көрсеткенде тыныштық сақтайды, ал сары түсті дөңгелекті көрсеткенде алақандарын соғады, ал жасыл түсті дөңгелекті көрсеткенде жүреді.
- Оқулықтағы сурет пен жұмыс.
- Суретте қай балалар ойын орнын дұрыс таңдаған?
Тәртіп керек баршаға. (өлеңін жаттау)
«Бұзба көше тәртібін,
Ұрынасың апатқа.
Қызықты өтсін әр күнің,
Жақын болма шатаққа»
- БАҒДАРШАМДЫ ЖАПСЫРУ.
VІ. Жаңа сабақты қорытындылау.
- Балалар бүгінгі сабағымызда не туралы өттік?
- Бағдаршам туралы.
- Бағдаршамның неше көзі бар?
- Үш көзі бар.
- Қандай?
- Жаяу жүрген кездегі белгілер қандай белгілер?
- Ақ жолақтар.
Жол тәртібін білейік.
Аман - есен жүрейік.
VІІ. МАДАҚТАУ:
- Балалар, сабаққа өте жақсы қатыстыңдар. Жолда жүру ережесін жақсы меңгерген сияқтысыңдар. Жолда қиналмай арғы бетке өтетіндеріңе сенімдімін. Сабағымыз аяқталды.

Жүктеп алу